Vyko mokymai saugomų teritorijų specialistams

Saulėtomis ir vasariškai šiltomis liepos 7 ir 8 dienomis į Aukštadvario regioninį parką suvažiavo Lietuvos saugomų teritorijų specialistai, patyrę gamtos ekspertai (50 žmonių). Vyko mokymai, kaip vykdyti Europos Bendrijos svarbos gyvūnų rūšių monitoringą pagal atnaujintas metodikas. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos užsakymu, mokymus organizavo viešoji įstaiga ,,Baltijos aplinkos forumas“. Tai jau antri tokio pobūdžio mokymai šią vasarą, pirmieji vyko birželio mėn. Trakų istoriniame nacionaliniame parke, Paluknio pievose, dalyvavo taip pat skaitlingas būrys saugomų teritorijų specialistų.  

Mokymų darbotvarkė buvo intensyvi, mat per dvi dienas reikėjo suspėti apibūdinti 7  vabzdžių rūšis (purpurinis plokščiavabalis, didysis auksinukas, šarvuotoji skėtė, pleištinė skėtė, baltamargė šaškytė, kraujalakinis melsvys, manerheimo grybinukas), 7 paukščių rūšis (paprastoji medšarkė, švygžda, plovinė vištelė, juodoji meleta, vapsvaėdis, jerubė, lelys), 4 moliuskų rūšis (ovalioji geldutė, keturdantė suktenė, pūstoji suktenė, mažoji suktenė). Saugomų teritorijų specialistams teko  gamtoje, jų natūraliose buveinėse atpažinti gyvūnus, įvertinti rūšies gausumą, populiacijos ir buveinės būklę, galimas grėsmes, užpildyti apskaitų lenteles. Dalyvius mokė ekspertai – dr. Povilas Ivinskis (vabzdžiai), dr. Grita Skujienė (moliuskai), dr. Žydrūnas Preikša (paukščiai). Operatyvesniam darbui, dalyviai buvo suskirstyti į dvi grupes, sklandų darbą grupėse organizavo ,,Baltijos aplinkos forumo“ specialistas (beje, ragavęs ekologo duonos vienoje saugomoje teritorijoje) Aivaras Jefanovas.    

Natura 2000 teritorijose Europos Bendrijos svarbos gyvūnų rūšių monitoringas vykdomas jau dešimtmetį. Renkami duomenys (saugomų gyvūnų populiacijų dydžiai, buveinių būklė ir pokyčiai, grėsmės ir kt.) yra svarbūs rengiant projektus, tvarkymo programas, gamtotvarkos planus, organizuojant darbus, kurie padėtų užtikrinti saugomų rūšių išlikimą ir gerą jų gyvenamosios aplinkos būklę.

Saugomų teritorijų specialistai (ekologai, biologai) išmoksta atpažinti ne tik saugomas Europos Bendrijos rūšis, bet ir saugomas bei įprastas Lietuvoje gyvūnų ir augalų rūšis, suprasti jų ekologijos specifiką. Tai nėra toks paprastas ir lengvabūdiškas užsiėmimas, mat reikia turėti tam tikrų žinių ir įgūdžių. Pavyzdžiui, stebint paukščius, specialistams reikia parinkti tinkamą laiką ir vietą, mokėti atskirti stebimas rūšis, girdimus balsus, tinkamas perėjimui ir maitinimuisi buveines, lizdavietes. Be žiūronų čia sunku išsiversti, juk negalima prieiti per arti, trikdyti ar išgąsdinti gyvūnus. Na, o vabzdžių ar moliuskų pasaulio pažinimui reikalingos žinios apie atskiroms rūšims   tinkamas pievas, pelkes, vandens telkinius ar miškus, reikalingi didinamieji stiklai, mikroskopai... Gamtos paslapčių pažinimas yra nuolatinis ir nuoseklus  mokymasis.

Vykusių mokymų metu Verknės upėje bei drėgnose paverknės pievose buvo aptiktos naujos saugomos moliuskų rūšys – ovalioji geldutė (Unio crassus), pūstoji suktenė (Vertigo moulinsiana), mažoji suktenė (Vertigo angustior). Aukštadvario regioniniame parke gyvosios gamtos pažinimui, stebėjimams, tyrimams sąlygos puikios, pakanka natūralių, žmogaus veiklos nepažeistų buveinių, retų Europoje ir šalyje gyvūnų, augalų, grybų ir kerpių rūšių.

Talvydas Špiliauskas,

Aukštadvario RP vyr. specialistas

Autoriaus nuotraukos


147
https://www.arp.lt/

Informacija polapyje atnaujinta: 2015-07-28 12:08:29

Aukštadvario regioninio parko direkcija
Biudžetinė įstaiga,
Dariaus ir Girėno g. 2, Aukštadvaris, LT-21253 Trakų r.
Juridinio asmens kodas 188738210
Duomenys kaupiami ir saugomi VĮ Registrų centre.

Supratau
Svetainė naudoja slapukus.Plačiau