Kultūrologė Rita Balsevičiūtė paaiškino, kodėl mums reikšmingas šis metas, kai diena nugali naktį, kai atgyja gamta, o žmogus džiaugiasi sulaukęs naujo darbų ir gyvenimo ciklo. Ne veltui ir ant kiaušinio buvo vaizduojamas gyvybės medis. Taip pat parodė nuotrauką, kurioje pavaizduotas galbūt archajiškiausis pasaulyje, išlaikęs tradicinį raštą lietuviškas margutis, kurį mes randame sumodeliuotą ant verpstės, audimo raštuose ir karpiniuose. Išgirdome senųjų dzūkių vartojamus raštų, piešiamų ant kiaušinio vašku jau pamirštus pavadinimus: lenciūgėlis, saulutė, rūtukė, strakatukas, vištakojis, žalčiukas, skiltuvukas, gyvatukė, kripukė, vilkašonis, šulinėlis...

 

Aukštadvario bibliotekininkė Ramunė Jarmalavičiūtė papasakojo apie batikos marginimo būdą - aprišant margutį žolelėmis, šakelėmis, vilnoniais siūlais, šilko skiautėmis ir merkiant į paruoštus dažus. Įdomiausia, kad niekuomet iš anksto negali žinoti, kokį grožį pamatysi išvyniojus taip nudažytą kiaušinį.

 

Aukštadvario žemės ūkio mokyklos mokinė Dalia Gudeliauskaitė paporino apie geriausiai tinkamus kiaušinius marginti vašku. O senjora Nijolė Šeškuvienė priminė apie seną tradicinio marginimo būdą - skutinėjimą. 

 

Pasisėmus žinių vyko rimtas darbas. Visi čiupo į rankas po kiaušinį, kas - pagaliuką su smeigtuku, kas - žoleles ir skiauteles, o kas laukė eilėje prie skutinėjimo įrankių. Visi dabino, margino savo kiaušinukus, merkė į dažus ir grožėjos savo ir draugų margučiais. Su nekantrumu stebėjo kai rankose atgijo kasdieninis kiaušinis, virsdamas į miniatiūrinį pasaulį, visatos simbolį, o širdyse užplūdo džiaugsmas sulaukus atsinaujinimo meto.

 

Nuotraukos: Vaclovo Plegevičiaus

Senjora Nijolė Šeškuvienė pasakoja apie kiaušinių skutinėjimo būdą

Įdomu išmokti

 

Pabandysiu ir aš

 

Nuostabūs margučiai

 

Kultūrologė Rita Balsevičiūtė pristato archajiškąjį gyvybės medį


147
https://www.arp.lt/

Informacija polapyje atnaujinta: 2016-03-18 10:56:42

Aukštadvario regioninio parko direkcija
Biudžetinė įstaiga,
Dariaus ir Girėno g. 2, Aukštadvaris, LT-21253 Trakų r.
Juridinio asmens kodas 188738210
Duomenys kaupiami ir saugomi VĮ Registrų centre.

Supratau
Svetainė naudoja slapukus.Plačiau