Užutrakio dvaro teritorija stebino unikalia želdynų ir tvenkinių sistema, iškiliomis kalvomis. Ši vietovė istoriniuose šaltininiuose jau buvo žinoma nuo XIV a. ir minima kaip Užutrakio alkakalnis, pusiasalis - Algirdo sala, atitekęs totorių didikams už nuopelnus Lietuvai. XIX a. dvarą įsigijęs Juozapas Tiškevičius įrengė dvarą su ūkiniais pastatais, keltą per ežerą, keltininko namelį. Ir dabar, rudeninį dvaro parką puošia įveisti svetimžemiai medžiai, vis dar žydintys rožynai, skulptūros.

Verkių dvaro vietovė pavadinimą gavusi nuo upelio Verkės vardo. Tai vienas iš seniausių Lietuvos dvarų, minimas 1387 metais, kuomet Jogaila jį padovanojo Vilniaus vyskupui. Čia buvęs stipriausias dvasinis centras. Sukaupęs didelį istorinių įvykių kraitį, 1960 metais Verkių dvaras buvo perduotas Mokslų Akademijai, kur įrengtas Botanikos institutas, Pavilnių ir Verkių regioninio parko direkcija. Verkių dvaro teritorijoje mus pasitiko Pavilnių ir Verkių regioninio parko gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja Jolanta Radžiūnienė, kuri vedžiojo po Verkių rūmus, giliai supažindindama su kiekviena sale, pateikdama daug istorinių įvykių ir faktų apie šiuos rūmus ir teritoriją.

Kairėnų dvaro pavadinimas kilęs nuo lietuviško asmenvardžio Kairys, o pirmasis dokumentas apie dvarą yra 1545 m. Žygimanto Senojo privilegija Jarmalai. Po daugelio istorinių įvykių nuo 1975 metų Kairėnų dvare buvo įkurtas VU Botanikos sodas. Šiuo metu čia galima išvysti tūkstančius augalų, vyksta edukacijos, įvairūs renginiai. Kairėnų dvaro parką dar XIX a. itin aukštai įvertino garsus Lenkijos sodininkystės specialistas S.Wodzicki, pareikšdamas, kad šis parkas tuometinėje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo reikšmingiausiųjų tokio stiliaus penketuke. Šiuo metu dvaras ir toliau tvarkomas, atstatinėjami ir pritaikomi mokslui ir visuomenei seni pastatai, plečiamos augalų kolekcijos, gamtos muziejus. Ekskursiją po botanikos sodą vedė Dr. Laima Balčiūnienė.

Nacionalinis lankytojų entras įsikūręs viename iš didikų Sapiegų komplekso pastatų. Čia įrengta ekspozicija, kurioje galima susipažinti su vertingiausiomis Lietuvos saugomomis teritorijomis. Jas sudaro 5 nacionaliniai, 30 regioninių, 3 valstybiniai gamtiniai, 2 kultūriniai rezervatai ir apie 300 draustinių. Išskirtinė parkų vertė sumaniai iliustruota filmuota medžiaga, gamtos garsais, apčiuopiamais daiktais, būdingais konkrečiam parkui. Pateikta daug fotonuotraukų apie saugomas teritorijas, įvairių pažintinų žaidimų. Savarankiškai keliaujantiems po Lietuvą apie minėtas teritorijas informaciją galima rasti terminaluose. Ši ekspozicija pritaikyta įvairaus amžiaus ir tikslinių grupių lankytojams.

Nuotraukos Vaclovo Plegevičiaus

                                  Prie Užutrakio dvaro

                                            Verkių rūmuose

                                 Kairėnų botanikos sode

                     Nacionaliniame lankytojų centre


147
https://www.arp.lt/

Informacija polapyje atnaujinta: 2016-10-31 14:25:43

Aukštadvario regioninio parko direkcija
Biudžetinė įstaiga,
Dariaus ir Girėno g. 2, Aukštadvaris, LT-21253 Trakų r.
Juridinio asmens kodas 188738210
Duomenys kaupiami ir saugomi VĮ Registrų centre.

Supratau
Svetainė naudoja slapukus.Plačiau