Dzūkijos ir Čepkelių nacionalinio parko direkcijos kultūros paveldo specialistė Virginija Pugačiauskienė ir Aukštadvario regioninio parko kultūrologė Rita Balsevičiūtė priminė seną graudulinių žvakių tradiciją. Virginija pristatė pačios nulietas įvairių tipų žvakes. Labiausiai iš jų išsiskyrė dar nematytos, susuktos keturkampės žvakės.

Žvakių liejimą senoviniu būdu parodė Audrius Kasperavičius iš Trakų. Jis dalyvavo su šiema: dviem vaikais ir žmona Alma.

Apie šventės prasmę kalbėjo vaidila, etninės kultūros tyrinėtojas Vaclovas Mikailionis, išaiškinęs, kad Perkūno diena ar Grabnyčių šventė, per kurią liejamos ir šventinamos žvakės, etimologiškai nesusijusi su ,,grabu“, bet su žodžiais ,,griaudėti“, griausti“.

Tautiškai apsirėdę moterys iš Elektrėnų papasakojo legendą apie savo gimtinę-Perkūnkiemio kaimą, o Aukštadvario bibliotekos vedėja Ramunė Jarmalavičiūtė supažindino su dzūkiškais orų spėjimo papročiais per Grabnyčių šventę.

Renginio metu skambėjo direkcijos etnografinio ansamblio ,,Lėda“ dainos, skirtos deivėms Gabijai ir Laimai. Iš latvių kalbos verstą dainą, skirtą Perkūnui, atliko Audrius Kasperavičius.

Baigiantis renginiui visi dalyviai laikydami rankose uždegtas žvakeles sudainavo laiminimo giesmę ,,Eik Laimele, laimingo“.

Nuotraukos: Audriaus Kasperavičiaus

                                       Dalijimas ugnimi

                                      Žvakių uždegimas

                                         Su vaidila Vidmantu

                                       Prie bendro stalo

    Virginija Pugačiauskienė pristato savo nulietas žvakes


147
https://www.arp.lt/

Informacija polapyje atnaujinta: 2017-02-09 17:04:25

Aukštadvario regioninio parko direkcija
Biudžetinė įstaiga,
Dariaus ir Girėno g. 2, Aukštadvaris, LT-21253 Trakų r.
Juridinio asmens kodas 188738210
Duomenys kaupiami ir saugomi VĮ Registrų centre.

Supratau
Svetainė naudoja slapukus.Plačiau