Tyrimą vykdo Vilniaus universiteto biomokslų instituto lektorius Vaidotas Valskys ir Lietuvos edukologijos universiteto geografijos ir turizmo katedros lektorius Marijus Pileckas. Jiems talkina VU ekologijos specialybės III kurso studentė Ligita Bikelytė ir LEU geografijos specialybės III kurso studentas Artūras Klimovič.

Tyrimų metu imami ir išsamiai tiriami ežerų nuosėdų mėginiai, taip pat matuojami ežerų gyliai bei vandens parametrai. Tyrimai padės atskleisti minėtuose ežeruose ir jų aplinkoje vykstančius procesus ir pokyčius kelių šimtų metų laikotarpyje, parodys dabartinę ežerų būklę ir raidos tendencijas.

Visi tiriami ežerai telkšo tame pačiame dubaklonyje-geologų vadinamu Akmenių eroziniu kloniu. Jie yra skirtingi dydžiu, forma, gyliu, nuotakumu bei naudojimu. Didžiausias ir sudėtingiausios formos yra Antakmenių ežeras (84,9 ha), o mažiausias ir apskričiausias-Škilietų (3,3 ha). Šie abu ežerai yra ir giliausi, siekia 12 metrų. Kiti ežerai seklesni: Šamukas iki 8, Drabužaitis iki 6, Mošia vos iki 4 metrų.

Šamuko ir Drabužaičio ežerai patenka į Strėvos, o Mošia ir Antakmenių į Verknės upių baseinus. Nenuotakaus Škilietų ežero padėtis įdomi-jis telkšo „po“ gamtos paminklu-Velnio duobe ir ją drenuoja. Antakmenių ir Mošios ežerai yra labiau paveikti ir pertvarkyti žmogaus. Juos supa agrarinis kraštovaizdis: kaimai, sodybos ir žemės ūkio naudmenos. Ypač pakeistas sparčiai pelkėjantis Mošios ežeras. Tuo tarpu Drabužaitis, Šamukas ir Škilietų ežeras yra ganėtinai natūralūs. Ypač natūralus, gamtinę aplinką išlaikęs Drabužaičio ežeras. Jame ir jo apyežerėje aptinkama nemažai saugomų rūšių ir buveinių.

Daugelis didesnių Aukštadvario regioninio parko ežerų buvo ištirti praeitame amžiuje, tik ne taip detaliai. Ypač daug ežerų išmatuota tarp 1960 ir 1970 metų. Vėliau ežerų tyrimai nebuvo atliekami ir džiugu, kad šiuo laikotarpiu vėl atgaivinami ir plėtojami naudojant šiuolaikines tyrimų galimybes.

Nuotraukos Marijaus Pilecko

            Tiriami Aukštadvario regioninio parko ežerai

                                        Matuojamas Drabužaitis

                                Mošios ežero nuosėdų mėginys


147
https://www.arp.lt/

Informacija polapyje atnaujinta: 2017-03-13 13:30:00

Aukštadvario regioninio parko direkcija
Biudžetinė įstaiga,
Dariaus ir Girėno g. 2, Aukštadvaris, LT-21253 Trakų r.
Juridinio asmens kodas 188738210
Duomenys kaupiami ir saugomi VĮ Registrų centre.

Supratau
Svetainė naudoja slapukus.Plačiau