Šiuolaikiniame skubančiame pasaulyje subalansuota mityba, kurioje gausu visų svarbiausių maistinių medžiagų, dažnai gali atrodyti sunki užduotis. Deja, dėl to gali atsirasti įvairių vitaminų trūkumas, kuris mažina mūsų imuninės sistemos gebėjimą kovoti su ligomis. Supratimas, kurie vitaminai imunitetui yra svarbiausi, ir jų trūkumo požymių atpažinimas yra labai svarbūs žingsniai siekiant užtikrinti kuo stipresnę organizmo apsaugą.
Imuninė sistema ir vitaminai: svarbus ryšys su vitaminais
Imuninė sistema – tai sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, veikiantis kartu, kad apsaugotų organizmą nuo infekcijų ir ligų. Vitaminai ir mineralai vaidina svarbų vaidmenį palaikant šią sistemą ir stiprinant jos gebėjimą kovoti su patogenais. Kai kurių vitaminų trūkumas gali sumažinti imuninės sistemos veiksmingumą, todėl organizmas tampa jautresnis infekcijoms.
Svarbiausi vitaminai imuninei sveikatai
- Vitaminas C: vitaminas C yra stiprus antioksidantas, padedantis apsaugoti imunines ląsteles nuo oksidacinio streso. Be to, jis palaiko baltųjų kraujo kūnelių, vadinamųjų limfocitų ir fagocitų, kurie padeda organizmui kovoti su infekcijomis, gamybą. Trūkumo požymiai: lengvai atsiranda mėlynių, patinsta dantenos, jaučiamas nuovargis, dažnai sergama peršalimo ligomis ar infekcijomis.
- Vitaminas D: šis vitaminas yra labai svarbus imuninės sistemos gynybinėms funkcijoms suaktyvinti, o jo receptorių yra ant baltųjų kraujo kūnelių, kovojančių su infekcijomis, tipo paviršiaus. Neturint pakankamai vitamino D, imuninis atsakas susilpnėja, todėl gali padidėti jūsų jautrumas infekcijoms. D vitamino trūkumo požymiai dažnai būna nepastebimi, tačiau gali pasireikšti nuovargiu, nugaros skausmais, prislėgta nuotaika ir dažnomis infekcijomis.
- Vitaminas B6: jis yra labai svarbus imuninės sistemos biocheminėms reakcijoms palaikyti, jis būtinas naujiems ir sveikiems raudoniesiems kraujo kūneliams susidaryti. B6 trūkumas gali sumažinti antikūnų gamybą ir slopinti imuninį atsaką. B6 trūkumo požymiai: sutrūkinėjusios ir skaudančios lūpos, patinęs liežuvis, nuotaikos pokyčiai, susilpnėjusi imuninė funkcija ir nuovargis.
- Vitaminas E: veikia kaip antioksidantas, atlieka svarbų vaidmenį kovojant su oksidacija, kuri kenkia imuninėms ląstelėms. Jis taip pat dalyvauja imuninių ląstelių gamyboje ir palaiko jų gebėjimą veikti, kai jos jau yra pasitelktos kovai su infekcija. Trūkumo požymiai: raumenų silpnumas, regėjimo sutrikimai, netvirtas vaikščiojimas ir imuninės sistemos sutrikimai.
- Cinkas: nors cinkas nėra vitaminas, jis yra mineralas, gyvybiškai svarbus bendrai imuninės sistemos veiklai palaikyti. Jis turi įtakos daugeliui imuninės sistemos aspektų ir yra labai svarbus normaliam ląstelių imunitetui, vystymuisi ir funkcionavimui. Cinko trūkumo požymiai: plaukų slinkimas, viduriavimas, sulėtėjęs žaizdų gijimas ir susilpnėjusi imuninė funkcija.
Vitaminų trūkumo požymių atpažinimas
Vitaminų trūkumo požymiai gali būti platūs ir nespecifiniai, todėl jų lengva nepastebėti. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra nuovargis, galvos svaigimas ir bendras blogos savijautos jausmas, taip pat tokie specifiniai simptomai kaip sausa oda, lūžinėjantys plaukai ir nereguliarus širdies ritmas. Atpažinę šiuos ankstyvuosius požymius galite imtis skubių veiksmų ir išvengti rimtesnių sveikatos problemų.
Vitaminų trūkumo šalinimas
Jei įtariate, kad jums trūksta vitaminų, pirmiausia kreipkitės į specialistus. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali atlikti specialius tyrimus, kad nustatytų jūsų vitaminų kiekį, ir, jei reikia, rekomenduoti koreguoti mitybą ar patarti kurie vitaminai imunitetui stiprinti jums tinkamiausi.
Mitybos koregavimas
Geriausias būdas išvengti vitaminų trūkumo ir jį pašalinti – į savo mitybą įtraukti įvairių maisto produktų. Štai keletas maisto produktų, kuriuose gausu imuninei sveikatai būtinų vitaminų:
- Vitaminas C: citrusiniai vaisiai, braškės, paprikos ir špinatai.
- Vitaminas D: vitaminas vitaminas: riebi žuvis, praturtinti pieno produktai ir kiaušinių tryniai. Saulės šviesa taip pat padeda organizmui natūraliai sintetinti šį vitaminą.
- Vitaminas B6: avinžirniai, lašiša ir bulvės.
- Vitaminas E: migdolai, saulėgrąžų sėklos ir avokadai.
Maisto papildai
Nors mitybos koregavimas yra labai svarbus, maisto papildai taip pat gali atlikti svarbų vaidmenį įveikiant vitaminų trūkumą, ypač kai jis yra didelis arba su maistu gaunamas nepakankamas kiekis. Maisto papildai, bei vitaminai gali padėti palaikyti pakankamą pagrindinių maistinių medžiagų kiekį ir palaikyti imuninę sveikatą. Tačiau svarbu laikytis dozavimo rekomendacijų ir pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad būtų išvengta per didelio vartojimo, kuris gali būti žalingas.
Reguliari stebėsena
Išsprendus neatidėliotinus trūkumus, labai svarbu reguliariai stebėti, ar maistinių medžiagų kiekis išlieka pakankamas ir ar imuninė sistema veikia optimaliai. Periodiškai atliekami sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo patikrinimai, subalansuota mityba ir galimas nuolatinis maisto papildų vartojimas padės palaikyti gerą imuninės sistemos būklę.
Vitaminų trūkumas yra dažna problema, kuri gali turėti didelės įtakos jūsų imuninei sveikatai. Suprasdami, kurie vitaminai yra labai svarbūs jūsų imuninei sistemai, atpažindami jų trūkumo požymius ir žinodami, kaip juos pašalinti, galite imtis aktyvių veiksmų, kad išsaugotumėte savo sveikatą ir apsaugotumėte savo organizmą nuo infekcijų ir ligų.
Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt